Ondrej Herec

* 7.7.1944
† 22.10.2020
Teoretik, publicista, editor, organizátor

 

 

Absolvent FF UK v Bratislavě (obory sociologie a mezinárodní právo), studoval též mezinárodní právo na univerzitě ve Štrasburku. Pracoval ve výzkumu, po roce 1990 na Ministerstvu práce, sociálních věcí a rodiny SR, člen rady ředitelů Centra OSN, člen Vládního výboru Rady Evropy. Na UK v Bratislavě přednášel teorii sociální politiky a teorii populární kultury. V těchto oborech publikoval přes 30 odborných studií.
Byl významným teoretikem žánru fantastiky, o níž vydal knihy Fantastika a realizmus (první slovenská teoretická studie o fantastice), Cyberpunk (vstupenka do tretieho tisícročia), Slovenská fantastika do roku 2000, Z teórie modernej fantastiky, Dobre organizovaný netvor a Netvor od Frankensteina k terminátorovi. Publikoval řadu odborných i popularizačních článků ve specializovaných časopisech, psal recenze, eseje, předmluvy a doslovy k antologiím. Významná je i jeho přednášková činnost na conech,
Sestavil první slovenskou antologii světové fantastiky v rámci Revue světověj literatúry. Editoval první slovenský SF magazín (SF 1 a SF 2), podílel se na edici fantastiky v nakladatelství Smena. Stál u vzniku literární soutěže Cena Gustáva Reussa, redigoval sborník této soutěže Krutohlav. Byl jedním ze zakládajících členů Slovenského syndikátu autorů fantastiky, jemuž později i předsedal. Pomohl ke startu publikační činnosti řadě současných slovenských autorů.
Za svou činnost obdržel řadu čestných ocenění, vč. ceny Ludvík, Ceny akademie SFFH za celoživotní přínos žánru a ceny Mlok za zásluhy. 

Více na Fandom.sk: Ondrej herec odletel k hviezdam