* 17.5.1927
† 26.12.1978
Spisovatel, publicista, překladatel

Občanským povoláním zubní lékař. Po studiích vstoupil do armády. Pracoval v Ústřední vojenské nemocnici, ale dva roky strávil jako zubař v Koreji. Poté pracoval na Ministerstvu národní obrany, v armádní redakci Československé televize a v nakladatelství Albatros.

Jeden z nejvýznamnějších českých tvůrců žánru sci-fi, autor románů Cesta slepých ptáků, Runa Rider, Sluneční jezero, Krotitelé ďáblů, Případ jantarové komnaty, Případ baskervilského psa, Blázni z Hepteridy, Bohové Atlantidy, novely Pevnost bílých mravenců, povídkových sbírek Bratři černé planety, Operace „kili“, Zájem galaxie.

V řadě knih popularizoval vědu (Nebeské detektivky, senzace a záhady, Velké otazníky) nebo se zabýval nevyjasněnými stránkami historie (Otazníky nad hroby).

Jeho legendární knihy Tušení stínu a Tušení souvislostí položily základ české „záhadologii“. Do češtiny přeložil Dänikenovy Vzpomínky na budoucnost, které zároveň tvůrčím způsobem redigoval a doplnil zasvěceným doslovem. Sám se nakonec stal objektem dosud nevyřešené záhady, když rukopis jeho posledního díla Tušení světla za doposud nevyjasněných okolností zmizel.

Článkem „Přímluva za budoucnost“ v Literárním měsíčníku č.6/1978 inicioval vznik sci-fi klubů a následně Československého fandomu.