Jaroslav Mostecký

* 25.11.1954
† 22.12.2023
Spisovatelka, překladatelka, publicistka, organizátorka, feministka

 

 

Po ukončení studia biologie na Přírodovědecké fakultě UK v roce 1978 vystřídala několik povolání, od roku 1989 hlavně jako redaktorka (časopisy ABC, Ikarie). V Ikarii vedla autorský workshop. V roce 1985 poslala do Ceny Karla Čapka první povídky, aby v roce 1988 získala na Parconu v Ostravě Mloka za povídku U nás v Agónii. Založila literární směr biopunk. V Austrálii a Evropě zastupovala ČS. fandom na několika conech. Přeložila řadu knih, nejen SF, ale i mainstreamovou beletrii.

Její povídky vyšly v devíti antologiích. Vydala několik knih se SF motivy Cvokyně, Hostina mutagenů, Když se sudičky spletou, U nás v Agónii a řadu děl věnovaných feminismu a ekologii: Jsi přece ženská - malý, lehce feministický rádce, Noc v Mejdlovarně, Rybí hry: Láska - Úspěch – Kostlivci, Na koštěti se dá i lítat, Blues zmražené kočky, Lapače času, Zrání Madly v sedmi krocích aneb Přitažlivost západních mužů a tři svazky Encyklopedie soběstačnosti pro 21. století.

Vychovala dva syny a zemřela při práci na čtvrtém svazku Encyklopedie soběstačnosti.

Více: https://www.legie.info/autor/398-eva-hauserova, https://cs.wikipedia.org/wiki/Eva_Hauserová, http://interkom.vecnost.cz/pdf/ik202401-02cl.pdf, https://hauserova.cz/, https://hauserova.blog.idnes.cz/